מערכת ניהול תוכן (CMS) כוללת בדרך כלל שני חלקים: החלק הקדמי והחלק האחורי – פאנל הניהול – בוורדפרס, זהו המקום בו יוצרים ומפרסמים פוסטים ודפים באתר, יחד עם ניהול היבטים שונים באתר, כגון הגדרות, תוספים, עיצוב וניהול משתמשים אחרים. החלק הקדמי הוא מה שאנשים רואים כאשר הם מבקרים באתר – בוורדפרס הוא משנה את המראה שלו ומעדכן תכנים בדפים בזמן שמנהלי האתר עובדים מאחורי הקלעים. לשם כך, בין היתר, משתמשים מנהלי האתר בממשק ה- API של REST כדי לבקש נתונים מהצד האחורי הנסתר ומעביר אותם לאתר הפונה לקהל. עבור מרבית המשתמשים, פיתרון CMS משולב זה עובד היטב ומספק הן דרך לבנות אתר בקלות והן לנהל תוכן. החיסרון הוא שהצדדים הקדמי והאחורי של יישום זה, לרוב אינם ניתנים להפרדה מכיוון שהם תלויים זה בזה.

"וורדפרס נטול ראש" הינו ביטוי אשר הופך לפופולרי יותר ויותר. וורדפרס היא פלטפורמה רחבה, מורכבת וידידותית למשתמשים, אך יש לה גם מגבלות. למרות שוורדפרס יכול לשמש כלי מצוין עבור בלוגרים ומפתחי אתרים, הוא לא מאפשר לעשות הכל. לדוגמה: פרסום תוכן בפלטפורמות מרובות, קידוד אתר בשפות שאינן PHP ו- Javascript, שימוש בוורדפרס ככלי עריכה ללא האתר בצד הקדמי. עם זאת, כל זה אפשרי באמצעות וורדפרס נטול ראש. דרושה מומחיות טכנית, אך על ידי ניתוק וורדפרס מהחלק הקדמי שלה, ניתן להשתמש בכלי ניהול התוכל של הפלטפורמה עבור כל צורך. CMS נטול ראש מפרק את שני החלקים הללו, ומותיר רק את הצד האחורי שלם. נשאר בסיס הנתונים, לוח הניהול וכלי ניהול התוכן, אך אין ערכת עיצוב או אתר בצד הקדמי. עם זאת, באמצעות ממשק ה- API של REST, אפשר לחבר אליו כל דבר – אפליקציה, אתר בנוי בהתאמה אישית ועוד. ההשלכות של אפשרות זו הינן עצומות עבור מפתחים.

וורדפרס כתובה בעיקר ב- PHP, עם Javascript. עם זאת, כ- CMS נטול ראש אפשר לחבר את האתר ליישומי צד שלישי המיוצרים ב- Ruby, Python, או בשפות אחרות באמצעות ה- API. כמו כן, ניתן לקודד את האתר בכל שפה אחרת. וורדפרס נטול ראש מספק התקנת וורדפרס מלאה עם כמעט כל התכונות שלה בשלמות, לרבות היכולת להתנסות במסגרות אינטרנט שבעבר לא היו תואמות. כל שצריך לעשות הוא להשתמש בממשק ה- API המובנה של REST כדי לחבר אתר מותאים אישית עם וורדפרס כדי לגרום לכל המערכת להשתלב בצורה מושלמת. ניתוק וורדפרס מהחלק הקדמי עשוי גם לשפר את האבטחה, במיוחד אם האתר המותאם אישית מאוחסן בשרת ודומיין שונים מאלו של פאנל ניהול וורדפרס: פריצות והתקפות DDoS יוכלו להתמקד רק באחת מנקודות הקצה הללו.

ניתוק וורדפרס מהחלק הקדמי שלו מאפשר למפתחי אתרים ויישומים לעבוד עם שפות שבעבר לא ניתן היה "לשדך" לוורדפרס. פאנל הניהול של וורדפרס ימשיך לנהל משתמשים, מחברים, עורכים ומנהלים וכן, את מסגרת הבלוגים המעוצבים של וורדפרס וכל זאת – תוך קידוד האתר (הצד הקדמי) בכל שפה ושימוש בספריות: Ruby on Rails, Django, Vue.js, React. חשוב לציין בנקודה זו כי אם אין כוונה ליצור פלטפורמה רב ערוצית, או שלמפתחים אין אמצעים לשמור על הגדרות מורכבות וחוצות פלטפורמות ושפות תכנות שאינן סטנדרטיות – מומלץ לדבוק בוורדפרס הרגיל.

על מנת ליצור מערכת וורדפרס נטולת ראש, ניתן להשתמש בתוסף ייעודי או לעבוד על קוד האתר באופן עצמאי. שימוש בתוסף הינו קל יותר, לעומת עבודה על הקוד אשר נותנת שליטה רחבה יותר על התהליך. בכל מקרה חובה להכיר את ממשק ה- REST. הדרכת REST מקוונת יכולה לעזור, כאשר ל- REST יש מערך של הדרכות בו ניתן ללמוד את כל מה שצריך לדעת. התוסף הפופולרי ביותר לעניין וורדפרס נטול ראש הינו WP Headless אשר מנתק את הגישה לצד הקדמי של וורדפרס וגורם להפניית קישורי Permalinks לפוסט, באופן אוטומטי למסך העריכה. אפשרות נוספת היא לעבוד עם WP Headless CMS Framework. למרות שמעטים משתמשים בו, תוסף זה הינו בעל תיעוד מפורט ומסוגל לבצע פעולות עומק רבות, כך שניתן להפעיל מתוך פאנל ניהול וורדפרס רק את מה שבאמת צריך.