העתיד עבור וורדפרס ו- JavaScript נראה טוב! בייחוד כאשר מתחשבים בעובדה כי עורך הטקסט החדש – גוטנברג, עשוי להוביל לשימוש מוגבר ב- JS. יחד עם זאת, מפתחי וורדפרס רבים יצטרכו ללמוד לעשות שימוש ב- JS לשם עיצוב אתרי אינטרנט עדכניים ומתקדמים. למרבה המזל, קיימים מספר כלים זמינים שאינם דורשים התקנה מלאה של וורדפרס ומטרתם הינה לאפשר למפתחי וורדפרס ללמוד, לכתוב ולנסות קטעי קוד JS.

ההיסטוריה של וורדפרס ו- JS הולכים יד ביד, כבר מפאנל ניהול אתר וורדפרס אשר קוד הבסיס שלו כתוב ב- JS, עד Rest API של וורדפרס, אשר כתוב גם הוא ב- JS ברובו. בהתחשב בכך ש- JS שכיח בקרב משתמשי ומפחי וורדפרס רבים, ניתן בהחלט לצפות כי השימוש בו יעלה באופן ניכר בעתיד הקרוב.

שלוש דרכים ללמוד את אופני השימוש ב- JS ללא התקנה של וורדפרס:

השיטות הבאות מהוות מסגרת התנסות טובה עבור JS, מבלי לדאוג לתלות ברכיבים והתקנות. יש לזכור עם זאת, כי היות ו- JS הינה שפת תכנות, בדומה ל- PHP, תידרש עבודה גם עם שפות אחרות כמו HTML ו- CSS.

  1. כתיבת קטעי קוד לתוך קונסולת ה- Debugger של JS בדפדפן: עבור אלו המבקשים להתנסות ב- JS ללא התקנת וורדפרס, ייתכן והדפדפן (כרום, מוזילה) כולל כבר כל מה שצריך. דפדפנים אלו משתמשים בקונסולה – מסוף, ככלי מפתחים, אשר דורש מינימום כדי להתחיל בעבודה. ניתן לכתוב ולבדוק קטעי קוד כדי לראות שינויים באופן מיידי וכן, מבלי לגרום לנזק כלשהו לאתר.
  2. שימוש בממשק מקוון ייעודי: עבור משתמשי וורדפרס רבים, ייתכן כי אפשרות זו מתאימה יותר מאשר קונסולת הדפדפן. הממשק המקוון פועל כמתווך בין המשתמש לבין שפת התכנות הספציפית – JS, כאשר ההקלדה היא ישירות לתוך עורך טקסט המפעיל את הקוד כאילו שהיה כתוב למחשב מקומי. היתרון ברור, מכיוון שבמקום לכתוב לתוך מסוף Debug של הדפדפן, עושים שימוש במעטפת מלאה לקידוד JS. הממשק מאפשר שמירה של הקוד והעלאתו לבחינה, תיקון ושיפור.
  3. שיתוף פעולה עם אחרים באמצעות JSFiddle: שיטה נוספת ללמוד JS ללא התקנה מקומית של וורדפרס, הינה באמצעות כלי קידוד אשר עושים בו שימוש ענקים כמו פייסבוק וגוגל. JSFiddle מאפשר פתרון לקוד מלא של JS כולל HTML ו- CSS. בדומה לממשק שהוזכר קודם, גם כאן ניתן לשמור את הקוד לשימוש במקום אחר ויחד עם זאת, התכונה הבולטת של JSFiddl, היא כלי שיתוף הפעולה שלה המאפשר לשלוח קישור לקוד למשתמשים אחרים ולהציע להם להצטרף לקבוצת קידוד. באופן זה, יכולים מפתחי JS לעבוד מחוץ לוורדפרס ולשתף משתמשים מנוסים יותר כדי לבחון את הקוד ולשפר אותו.