וורדפרס היא הדרך הפופולרית ביותר לבנות אתרי אינטרנט ומהווה כ- 40% מכלל אתרי האינטרנט ברשת. אבל למרות הפופולריות שלה, יש שאלה אחת שמשתמשים חדשים רבים עדיין נאבקים איתה – מה ההבדל בין WordPress.com לעומת WordPress.org? ההבדל ביניהם הוא בעיקר בגלל ש- WordPress.com הוא מאחסן אתרי וורדפרס מנוהל ו- WordPress.org אינו מאחסן אתרי וורדפרס: לא ניתן להיכנס ל-WordPress.org ו"להקים אתר" שיהיה פעיל וזמין ברשת אינטרנט.

WordPress.com הוא שירות שעוזר לבנות אתר באמצעות פלטפורמת וורדפרס עם אחסון מנוהל, בעוד ש- WordPress.org הוא המקור בו ניתן להוריד את הפלטפורמה עצמה, בה אפשר להשתמש כדי לבנות ולתחזק אתר וורדפרס תחת אחסון אתרים על פי בחירה. WordPress.org הוא מרכז משאבים וקהילה. ב- WordPress.org, אפשר: להוריד עותק חינם של תוכנת וורדפרס בקוד פתוח, ללמוד על וורדפרס, להיות מעורב ולתרום לפיתוח וורדפרס, להכיר משתמשי וורדפרס אחרים ולהשתתף בקהילת וורדפרס. הורדת פלטפורמת וורדפרס מאפשרת להתקין אותה באופן מקומי על המחשב או להתקין אותה על שרת אחסון אתרים. עם WordPress.com לעומת זאת, הכל כלול וקל יותר להתחיל בבניית אתר וורדפרס, אולם במגבלות חופש מסוימות. פשוט נרשמים לחשבון ואפשר להתחיל לבנות.

WordPress.com אמנם מאפשר להקים אתר אינטרנט לגמרי בחינם, אבל יש כמה חסרונות גדולים לתוכנית החינמית ב- WordPress.com: ניתן למקם את האתר רק תחת תת-דומיין, לא ניתן להסיר את המודעות והמיתוג של WordPress.com מהאתר, מקבלים שטח דיסק מוגבל של, אין אפשרות לייצר רווחים מהבלוג או מהאתר, אין אפשרות להתקין תוספים או כל ערכות עיצוב שאינן זמינות בפלטפורמה כברירת מחדל. אם רוצים להשתמש באתר הוורדפרס למטרה מסחרית, נדרש תשתום של לפחות $8 לחודש על תוכנית WordPress.com + עלות של שם דומיין מותאם אישית בדרך כלל בטווח של $15 לשנה. בסך הכל, זה אומר לפחות 111 דולר בשנה להפעלת אתר ב-WordPress.com. עם זאת, התוכניות הזולות יותר של WordPress.com אינן מומלצות מכיוון שהן לא מאפשרות להתקין ערכות עיצוב ותוספים. במידה ורוצים להתקין ערכות עיצוב ותוספים ב- WordPress.com, זקוקים לפחות לתוכנית העסקית שעלותה 33$ לחודש אם משלמים מדי חודש או 25$ לחודש אם משלמים מדי שנה. זה אומר שהפעלת אתר וורדפרס מלא ב- WordPress.com תעלה $300-$400 לשנה. בשורה התחתונה, עם WordPress.com אין צורך לדאוג לגבי רכישת אחסון האתר ויתרה מכך, לא צריך לדאוג לגבי תחזוקה בסיסית או אבטחה, שהיא אחת ההטבות הגדולות ביותר של WordPress.com.

WordPress.com מתאים בדרך כלל למי שאינו רוצה "ללכלך את הידיים" עם שירות אחסון אתרים, כלים של צד שלישי ופונקציונליות של אתר מותאם אישית. פשוט נרשמים ומקבלים מרחב מקוון באופן מיידי. החיסרון הוא שלא ניתן להתאים את האתר בצורה אישית אלא אם כן רוכשים תוכנית יקרה. זוהי הגרסה המאוחסנת במלואה שמנהלת עבור בעלי האתר את אחסון האתר. WordPress.com דואג לצרכי אחסון האתרתמורת תשלום חודשי (בערך כמו בונה אתרים Wix או Weebly). עובדה זו חוסכת את העבודה למצוא ספק אחסון אתרים נפרד ולעבור על כל הז'רגון הטכני הדרוש לפתיחת אתר אינטרנט. WordPress.org לעומת זאת, מיועד לבעלי אתרים שרוצים להיות עצמאיים. זה אומר שבונים הכל לבד מהיסוד והכי חשוב, חופש מוחלט להתקין כל כל פלאגין שרוצים ולשלוט בפונקציונליות הכוללת של האתר. זוהי הגרסה לאחסון אתרים עצמאי. WordPress.org מעניק שליטה וגמישות אולטימטיביים באתר הוורדפרס ללא אף אחת מההגבלות של WordPress.com. מה ש"מוותרים" כאן הוא על קלות השימוש היות ויש צורך להתמודד עם כל ההיבטים הטכניים של בעלות, תפעול ותחזוקה של אתר וורדפרס.