בעלי אתר וורדפרס אשר מכוונים לציון מושלם של 100/100 ב- Google Pagespeed או GTMetrix, צמצום CSS ו-JavaScript עשוי לעזור מאד להשיג מטרה זו. מכיוון שגוגל הכריזה זה מכבר שמהירות הדפים היא גורם דירוג עיקרי לקידום אתרים עבור מחשבים שולחניים ומכשירים ניידים, חיוני יותר מאי פעם להבטיח שהאתר ייטען במהירות. במאמר זה, נציג מספר כלים חינמיים למזעור CSS ו- JavaScript.

זמן הטעינה של האתר מושפע ממגוון גורמים כגון שרת אחסון האתר, רוחב הפס המיועד לתעבורה, עיצוב האתר, רכיבי העמוד, הדפדפן וסוג המכשיר. מחקרים של Akamai טוענים כי 2 שניות הוא הסף המקובל למהירות הטעינה של אתר מסחר אלקטרוני. גוגל גם ציינה שהמטרה צריכה להיות פחות מחצי שנייה. יש לציין כי סקריפטים של JS וגיליונות סגנונות CSS מהווים משאבים חוסמי רינדור שגורמים לעיכוב קלט ראשון (FCP) ו- Largest Contentful Paint (LCP). ישנן שיטות להגדלת Core Web Vitals של האתר, אבל מזעור סקריפטים ו- CSS ישפרו את ביצועי האתר ואת הנגישות באופן משמעותי. למעשה, מזעור הינו תהליך אשר לוקח כמות גדולה מקבצי ה- CSS וה- JavaScript שנוצרו ומצמצם את הקוד לגודל הקטן ביותר האפשרי, מקטין את נפח הקבצים ומצמצם את זמן הטעינה של האתר. הדבר משפר את ביצועי האתר והנגישות  באופן משמעותי, מה שמתורגם באופן מיידי לחוויית משתמש טובה יותר, ומשפר את ביצועי ה- SEO.

חשוב מאד להבין כי עקב גורמים ספציפיים באתר וורדפרס כגון ערכות עיצוב, פלאגינים וסביבת שרת אחסון האתר, מזעור עלול לשבש סקריפטים מורכבים אחרים. המזעור חייב להתבצע בשילוב עם טכניקות אחרות למיטוב ביצועים. מומלץ מאד לגבות את קבצי האתר לפני פעולות המזעור מכיוון שיהיה קשה יותר לנפות באגים בקבצים ממוזערים.

Autoptimize הוא אחד התוספים הנפוצים ביותר למזעור עבור וורדפרס. יחד עם צמצום הסקריפטים, הוא יכול לשמור סקריפטים וסגנונות במטמון, להחדיר אוטומטית CSS לכותרת העליונה של העמוד ולהעביר ולדחות סקריפטים לכותרת התחתונה. קיימות בתוסף מספר אפשרויות מתוחכמות למפתחים, כמו גם ממשק API כדי לאפשר לבעל האתר להתאים את הפלאגין לדרישות המדויקות של האתר. תוסף זה הינו חינמי.

Asset Cleanup הוא גם כן תוסף חינמי עם גרסה מקצועית אשר מסייע להסיר CSS ו- Javascript מיותרים מהתקנת וורדפרס. הפלאגין משלב, מצמצם ומאחסן סקריפטים וגיליונות סגנונות על מנת לשמור על תאימות לכל ערכת עיצוב ותוספי וורדפרס אחרים באתר. אופטימיזציה של CSS באמצעות הפלאגין מאפשרת לשלב גיליונות סגנונות כדי להקטין את נפח העמוד. יש לו אפשרויות לצמצום, עיכוב ומיזוג. אזור האופטימיזציה של JavaScript פועל באותו האופן שבו פועלת האופטימיזציה של CSS. ניתן לצמצם, לשלב ולהטמיע JavaScript לפי הצורך.

Fast Velocity Minify הוא תוסף קוד פתוח המוריד בקשות HTTP על ידי קיבוץ נכסי CSS ו- JS. הפלאגין מצמצם אוטומטית קבצי CSS, JS ו- PHP. יתר על כן, תהליך המזעור מתבצע בזמן אמת. תוסף זה מספק את האפשרויות לצמצם את ה- HTML, JavaScript וה- CSS כברירת מחדל. עם זאת, ניתן להשבית אחד או יותר מהם באופן ידני על ידי מעבר לדף הגדרות. קיימת גם אפשרות לבחור שלא לכלול קבצים מסוימים במזעור. אפשרויות נוספות להתאמה אישית זמינות עבור מפתחים ומשתמשים מומחים באמצעות התוסף. עם זאת, הגדרות ברירת המחדל מספיקות לרוב המכריע של המשתמשים.

WP Rocket הינו תוסף וורדפרס אשר מצמצם כל סוג של קובץ על ידי לחיצה על לחצני הפעל מזעור ולאחר מכן על שמור שינויים. שוב, יש לשים לב שלפעמים אפשרויות אלו עלולות לשבש את נראות האתר ולכן מומלץ להפעיל כל אחד מהקבצים הללו בנפרד ולבדוק אילו מהקבצים עלול לשבור את נראות האתר. יש להקפיד לנקות את המטמון בכל פעם שמפעילים את המזעור כדי לראות אם הוא שבר את נראות האתר. ניתן גם לבדוק את האפשרויות באתר בדיקה לפני הפעלתן באתר מבצעי. מומלץ לגבות ולבדוק את האתר לפני שמירת השינויים. WP Rocket אוסף את כל גיליונות הסגנונות והסקריפטים באתר ומשתמש בכלי חיצוני כדי לעבד ולהסיר CSS שלא נעשה בו שימוש. רוב התוספים האחרים אינם מסוגלים לבצע משימה זו ומשתמשים ברוב משאבי השרת כדי לטפל בביצועים. Asset Cleanup מאפשר גם הוא להשבית ידנית כל CSS לכל עמוד ויש לו המון אפשרויות להתאמה אישית, אולם הוא משבית את ה- CSS שאינו בשימוש ולא מקמפל אותו כמו WP Rocket.