הגדרת סביבת localhost לצורך פיתוח אתר וורדפרס באופן בו יוכל אתר וורדפרס לפעול על המחשב לפני העלאתו לסביבת אחסון אתרים, עשויה לחסוך זמן רב בבדיקת עדכוני גירסה, בדיקת פלאגינים וערכות עיצוב – על מנת לוודא כי הם מתאימים בנראות ובתפעול לאתר הוורדפרס הרצוי. כל זאת, לפני העברת אתר הפיתוח לסביבת Production. מעבר לכך, פיתוח וורדפרס בסביבת localhost יכולה לסייע רבות בלימוד וורדפרס, שכן ניתן לעבוד על האתר במצב לא מקוון. החשוב מכל – ניתן בסביבת localhost לעבוד על אתר וורדפרס ללא חשש לפגיעה באתר המבצעי ולהשפיע על חווית השימוש של המבקרים באתר ושל המשתמשים הרשומים בו.

מהי סביבת localhost לפיתוח אתר וורדפרס?

ברשת מחשבים, המושג localhost מתייחד למחשב מסוים שבו פועלת תוכנה מסוימת כמו דפדפן אינטרנט למשל. בהקשר של הפעלת אתר וורדפרס בסביבה "מקומית", הגדרת סביבת localhost פירושה יצירת סביבה דמוית שרת אחסון אתרים במחשב, המאפשרת להפעיל אתר וורדפרס. במילים אחרות – אפשרות להתקין אתר וורדפרס במחשב בסביבה דמוית שרת אחסון אתרים תומך PHP ו- MySQL עבור בסיס הנתונים של האתר.

מדוע להקים סביבת localhost לפיתוח אתר וורדפרס?

עבור משתמשי וורדפרס מתחילים, או בעלי אתר וורדפרס קטן – ביצוע שינויים ישירות באתר המבצעי הינו דבר פשוט יחסית. אולם, עם הזמן, ככל שהאתר גדל והופך למורכב יותר (למשל אתר תדמית אשר הותקן בו פלאגין WooCommerce והפך לאתר מסחר מקוון) – ביצוע עדכונים ושינויים באתר החי עלול ליצור פתח לשיבושים תפעוליים או שיבושי נראות. הקמת סביבה מקומית – localhost במחשב, מבטיחה תמיד עותק שני של האתר כגירסה זמנית שלו לצורך ביצוע בדיקות לפני ביצוע השינויים הללו באתר המבצעי.

שימוש בסביבת localhost לעבודה מקומית על אתר וורדפרס מאפשר כאמור, עבודה על האתר גם במצב לא מקוון וכמו כן: שינויים בקבצי האתר או בבסיס הנתונים שלו יתבצעו מהר יותר מאשר על ידי העלאתם לשרת מרוחק, עבודה על המחשב אינה צורכת משאבי שרת אחסון אתרים ואינה צורכת תעבורה, עבודה על המחשב לא תגרום בכל מקרה להשפעה כל שהיא על האתר המבצעי.

פתרונות localhost לעבודה על וורדפרס

קיים גוון די רחב של טכנולוגיות localhost, אולם שווה במיוחד לבחון את המערכות הבאות לדימוי שרת אחסון אתרים במחשב PC:

DesktopServer: תוכנה המאפשרת להקים במהירות ובקלות מספר אתרי וורדפרס במחשב. ניתן להתחיל עם גירסה חינמית של התוכנה ולאחר הרשמה להוריד את התוכנה ולהתקינה במחשב. אשף התקנה יסייע להתקנה ולהגדרת המערכת על המחשב ולאחר מכן ניתן כבר להקים אתר וורדפרס במחשב. בכל פעם שיש צורך בהתקנה חדשה של וורדפרס, ניתן להפעיל את התוכנה ולבחור באפשרות יצירת אתר פיתוח חדש. תהליך ההתקנה יתבצע ברקע ובסיומו תתקבל כתובת URL של localhost לגישה ישירה לאתר ולפאנל הניהול שלו. DesktopServer מספק תמיכה בין פלטפורמות MacOS ו- Windows, שומר תצורות וקונפיגורציות התקנה כך שניתן להגדיר אתרי וורדפרס חדשים במהירות וביעילות וכן, תומך בריבוי אתרים.

Local By Flywheel: זהו פתרון localhost אשר זכה לפופולריות רבה הודות לממשק מאד ידידותי למשתמש. כלי localhost כגון XAMPP או Vagrant חזקים ככל שיהיו, הם עדיין לא קלים דיים לשימוש. לעומת זאת, Local By Flywheel הינו פתרון סביבת פיתוח למתחילים ולמפתחים מנוסים ומאפשר עבודה על פרויקטים קטנים עד בינוניים של פיתוח וורדפרס. התוכנה חופשית להורדה ולאחר יצירת חשבון יש לבחור אם השימוש בתוכנה יהיה עבור MacOS או Windows. הגדרת אתר וורדפרס באמצעות Local By Flywheel היא קלה מאד, כאשר ניתן לבחור בהגדרות ברירת מחדל או להגדיר התקנה מותאמת אישית לרבות בחירת גירסת PHP, שרת אחסון אתרים (NGINX או Apache) ואת הגירסה של בסיס הנתונים MySQL. כמו כן, התוכנה תומכת בריבוי אתרי וורדפרס ומאפשרת גישת SSH ו- WP-CLI.

Vagrant: שתי צורות העבודה ב- localhost הקודמות טובות עבור אתרי וורדפרס קטנים עד בינוניים. עבור אתרי וורדפרס גדולים ומורכבים, מומלץ לבחון את אפשרות העבודה עם תוכנת Vagrant. אשר מאפשרת לייצר ולהגדיר סביבת פיתוח אתרי וורדפרס בדומה לשרת VPS, אך מקומי על המחשב. זוהי צורת פיתוח וורדפרס אידיאלית עבור מפתחי וורדפרס אשר זקוקים לשליטה מלאה על הסביבה המקומית וגישה לכל אפשרות קונפיגורציה שלה. הגדרת התוכנה היא די מהירה ולאחר הורדה והתקנה של VirtualBox ו- Vagrant, ניתן להוריד את אחת ה"קופסאות "שהוגדרו מראש על-ידי קהילת Vagrant. בנוסף לגמישות של Vagrant, היא גם מאפשרת עבודה בצוותים ועבודה ממקומות שונים. Vagrant חוצה פלטפורמות ותומכת ב- MACOS, Windows, Linux ועוד. כמו כן, התוכנה חופשית ובקוד פתוח.