ג'נסיס הינה Framework נפוץ לבניית אתרי וורדפרס. ג'נסיס מציעה תכונות רבות המקלות על הקמת אתר וורדפרס בדיוק על פי הדרישות והצרכים של הלקוח. שינויים ועדכונים הינם  במרחק של כמה קליקים. ג'נסיס מייצרת קוד נקי וזמני הטעינה של דפי האתר הם מהירים מאד. כעת, ג'נסיס בגירסה 3.1 שוחררה למשתמשים ואיתה מגיעים גם עדכונים ותכונות שימושיות לשיפור חווית בניית אתר וורדפרס, החל מחבילות התקנה בלחיצה אחת לסרגל הצד של עורך בלוקים, הגרסה האחרונה של ג'נסיס תוכננה לענות על צרכי המפתחים של ימינו.

בקהילת משתמשי וורדפרס, הפכה ג'נסיס לשם דבר ויש לה קהילה פעילה ונאמנה הרואה בה פיתרון לבניית אתרי וורדפרס. חלק גדול מההצלחה הזו ניתן לייחס לכך שג'נסיס פועלת כל כך הרבה יותר טוב מסתם ערכת עיצוב: קוד נקי ומאובטח, כולל HTML5 והוא בנוי לאופטימיזציה של מנועי חיפוש (SEO). אחת מהגרסאות העיקריות של ג'נסיס היא התאימות שלה לעורך הבלוקים של וורדפרס. אחד העדכונים הגדולים ביותר ל- Framework יצא לפני מספר חודשים והיה חלק ממאמץ מתואם להקל על העיצוב של ה- Framework עם בלוקים של עורך גוטנברג. למעשה, ג'נסיס 3.0 סימנה את הפעם הראשונה ש- Framework של וורדפרס כלל ליבות פונקציונליות של דפי מובייל (AMP). כתוצאה מכך, היה קל יותר לעצב אתרים למדיה ניידת בגישה של Mobile First. ג'נסיס 3.0 כללה גם עדכונים לשיפור הנראות של אתרי וורדפרס במנועי החיפוש. כעת, ג'נסיס 3.1 מרחיבה את היכולות הקיימות של ה- Framework כדי להפוך אותם מועילים עוד יותר. ההרחבה כוללת שיפורים בהגדרת העיצוב, הזדמנויות רבות יותר להתאמה אישית ותכונות עורך בלוקים.

השיפורים העיקריים של Framework ג'נסיס גירסה 3.1:

היתרון בשימוש ב- Framework של ג'נסיס (וערכות נושא של StudioPress) הוא שהוא תואם לעורך הבלוקים. עכשיו קל יותר להשתמש בעורך החדש בזכות התוספת של סרגל הצד של ג'נסיס. סרגל הצד מאפשר למשתמשים גישה מהירה יותר לפריסת העמודים ולאפשרויות מותאמות אישית. בנוסף, ניתן להסתיר כותרות, תמונות מוצגות ופירורי לחם בדפים ופוסטים בודדים. ניתן למצוא את סרגל הצד בראש כל עמוד או פוסט על ידי לחיצה על אייקון ג'נסיס. ניתן להפעיל ולכבות את פירורי הלחם וכותרות העמודים על בסיס עמוד, או עבור האתר כולו. הפונקציונליות מובנית בתוך ליבת המסגרת, כאשר בעבר זה היה אפשרי רק באמצעות תוסף Genesis Title Toggle plugin.

משתמשי ג'נסיס הנוכחיים מכירים ככל הנראה את ערכות הנושא הניתנות להגרדה בקליק. פונקציונליות זו זמינה החל מג'נסיס בגירסה 2.8 והיא מאפשרת למפתחים להקים אתר המותאם אישית באופן מלא ובקלות. ג'נסיס 3.1 לוקח את הנוחות של הגדרה בקליק אחת רחוק יותר, על ידי אפשרות שימוש בחבילות Starter Packs שהמשתמשים יכולים לבחור בתהליך הקלקה אחת. חבילות Starter Pack כוללות חבילה של תפריטים, ווידג'טים, תוכן ותוספים כדי לאפשר וריאציות שונות של ערכות עיצוב. לאחר תצוגה מקדימה של הדגמה ובחירה, חבילת ה- Starter Pack מיובאת אוטומטית לערכת העיצוב. לאחר מכן ניתן להשתמש בכלים שהחבילה מספקת כדי לעצב את הסגנון והפונקציונליות של אתר הוורדפרס מבוסס ג'נסיס.

אחת התכונות הנפוצות בקרב משתמשי ג'נסיס הייתה הגדרות קרדיט בתחתית האתר. בג'נסיס 3.1 יכולים כעת משתמשים יכולים לערוך קרדיטים בתחתית האתר והדבר מבטל את הצורך במסננים, קטעי קוד או תוספים שנועדו לשנות טקסט בתחתית האתר.

שיפורי SEO: ג'נסיס הייתה מאז ומעולם Framework קל אשר תיעדף מבנה חזק ממוקד SEO. בעזרת ג'נסיס 3.1, ה- Framework תומך כעת בקוד Schema.org והדבר מאפשר למשתמשים להפיק מיקרו-נתונים בקוד אתרי וורדפרס שלהם – נתונים אשר יכולים לסייע בשיפור SEO. הגירסה האחרונה גם מבטלת הגדרות שאינן בשימוש, מה שמסייע לסורקי מנועי חיפוש להבין טוב יותר את תוכן האתר. עבור בעלי אתרי וורדפרס העושים שימוש ב- Yoast SEO, ג'נסיס תשבית אוטומטית את פלט סימון הסכימה והמיקרו-נתונים העשויים להתנגש עם תוסף זה. שיפור נוסף ב- SEO שמגיע עם ג'נסיס 3.1 הוא היכולת ליצור כותרות אתרים טובות יותר בדפי הבית הסטטיים. ניתן להפוך את כותרת האתר לאלמנט H1 במקום כותרת להזנת עמוד.

לבסוף, ג'נסיס חושפת תכונות של עורך בלוקים לנקודות קצה של וורדפרס REST API. עדכון זה מועיל במיוחד עבור מפתחים היוצרים אתרי וורדפרס ללא Head והדבר גם מסייע בעת שילוב יישומים ושירותים חיצוניים עם הפלטפורמה.