רוב העוסקים בתחום בניית אתרי וורדפרס, תפעול שוטף של אתרי וורדפרס ו- SEO לאתרי וורדפרס משתמשים בתובנות PageSpeed של Google – זהו כלי בדיקת הביצועים של גוגל שמספק מגוון מדדים וטיפים לשיפור ביצועי האתר. עם זאת, קיימות ל- PageSpeed של גוגל יותר מתובנות בלבד. מודול Google PageSpeed, עשוי לעזור להאיץ אתר וורדפרס ובמאמר זה נציג את המודול.

מודול Google PageSpeed, הידוע גם בשם mod_PageSpeed, הוא חבילה ברמת שרת קוד פתוח המסייעת במיטוב אתר וורדפרס. ניתן להתייחס למודול כאל תוסף וורדפרס, אלא שמקום להתקין אותו באתר וורדפרס, הוא מותקן בשרת אחסון האתר המפעיל את אתר הוורדפרס ואינו מצריך שינויים כלשהן באתר הוורדפרס (mod_PageSpeed ​​זמין רק עבור שרתי אחסון אתרים מסוג Apache או Nginx וכן, לא כל חברת אחסון אתרים מאפשרת שימוש במודול או גישה להתקנתו בשרת). בעיקרו של דבר, mod_PageSpeed ​​מיישם הרבה מהמלצות הביצועים שמקבלים כאשר מנתחים אתר וורדפרס באמצעות Google PageSpeed ​​Insights. מכיוון ש- mod_PageSpeed ​​מיישם את המלצות הביצועים ברמת שרת אחסון האתר, אין צורך להשתמש בתוספים או לעשות דבר דרך לוח המחוונים של אתר וורדפרס.

אז מה בדיוק עושה mod_PageSpeed ​​ברמת שרת אחסון האתר? במילים של גוגל, מדובר בשיפור הביצועים עבור JavaScript, HTML ו- CSS, כמו גם תמונות JPEG ו- PNG. באופן ספציפי, mod_PageSpeed ​​ממזער HTML, CSS ו- JavaScript, פועל למיטוב מטמון קבצים, משלב קבצי JavaScript חיצוניים ומייעל אותם, מייעל את טעינת הקבצים על ידי עדיפות על CSS חשוב ודחיית JavaScript, פועל למיטוב תמונות באמצעות דחיסה, המרה מ- PNG ל- JPG (אם אין שקיפות), שינוי גודל של תמונות והמרה ל- WebP (לדפדפנים התומכים ב- WebP). ניתן לבחור את המסננים שברצון בעל האתר להחיל באמצעות קובץ ה- htaccess של האתר, כך שאין צורך להשתמש בכל אופטימיזציה שמציע mod_PageSpeed.

mod_PageSpeed פועל כאמור ברמת שרת אחסון האתר, כך שאין הוא משתלב ישירות עם אתר וורדפרס והוא גם לא ספציפי לוורדפרס. ניתן להשתמש ב- mod_PageSpeed עבור כל סוג של אתר לרבות וורדפרס. לאחר התקנת mod_PageSpeed בשרת אחסון האתר, קיימים מספר תוספים המסייעים בעבודה עם המודול לדוגמה, התוסף החימני של מודול PageSpeed באתר ההורדות של וורדפרס, מאפשר ניקוי מטמון PageSpeed Module ולאפשר מצב פיתוח אתר וורדפרס.

האם mod_PageSpeed ​​הוא הדרך הטובה ביותר להאיץ אתר וורדפרס? אפשר כמובן למצוא שפע של סיפורי הצלחה של מפתחי וורדפרס ומנהלי אתרי וורדפרס שאוהבים את המודול ומגלים שזו דרך נהדרת להאיץ את האתר וגם, ניתן למצוא מי שאומרים שהמודול צורך משאבי שרת רבים מול תועלת לא גבוהה, כאשר גם הגדרות המודול מורכבות ועדינות. חברת אחסון האתרים DreamHost למשל, נהגה להציע את mod_PageSpeed ​​בחבילות אחסון האתרים שלה, לפני שהסיר את המודול מאוחר יותר מכיוון שזיהתה את המודול כגורם תכוף לאטיות ואי יציבות בשרת אחסון האתר. בעיקרון, בעל אתר וורדפרס השוקל להשתמש ב- mod_PageSpeed ​​כדי להאיץ את האתר, בהחלט חייבלבדוק ולעקוב אחר ביצועי האתר כדי לוודא שהמודול אכן מספק את השיפור המבוקש בביצועי האתר, ללא זלילה של משאבי שרת אחסון האתר. כמו כן, תמיד ניתן לבצע את כל האופטימיזציות בדרכים שונות, כך ש- mod_PageSpeed ​​אינו עושה טכנית כל דבר שלא קיימת אפשרות לעשות אחרת. למעשה, עבור מי שאינם אנשים טכניים, סביר להניח שיהיה עדיף להשתמש בגישה פשוטה יותר לאופטימיזציית הביצועים של וורדפרס.