אחד השינויים הגדולים ביותר וורדפרס אי פעם יהיה בקרוב. עברה כשנה מאז הוכרז עורך הטקסט החדש Gutenberg – גוטנברג ולמפתחי וורדפרס רבים יש חששות בעיקר סביב תאימות גירסאות לאחור.

גוטנברג הוא הכינוי שניתן לעורך החדש בממשק הניהול של וורדפרס וזוהי ידיעה חדשותית די גדולה בעיקר לנוכח העובדה שהעורך בוורדפרס נשאר בסיסי למדי. גוטנברג כולל תוספות ופונקציונליות חדשה בעורך ומבטל את השימוש במאפיינים שכבר אינם נחוצים. גוטנברג משפר באופן ניכר את חווית העריכה והופך אותה לטבעית ומהנה יותר. כמו כן, העורך החדש ייצג בצורה מדויקת יותר את העריכה באשר לתצוגה התד הקדמי של האתר: טקסטים, תמונות, מדיה וכדומה – לתוך "בלוקים" המהווים את דפי האתר.

הבסיס של גוטנברג הינו במושג ה"בלוקים": העורך מאפשר עריכת קטעי תוכן בדרכים חדשות, לרבות הוספת מדגישי צבע רקע, שינוי גודל והטמעה של מרכיבים כמו סרטוני וידאו. הבלוקים מותאמים אישית וניתן להוסיף בלוק עבור טופס יצירת קשר, ציוץ מטוויטר ועוד. מטרת הבלוקים היא ליצור תחושה של המשכיות וסדירות בדפי האתר.

עורך גוטנברג אכן יסייע למשתמשים חדשים בעלי אתרי וורדפרס חדשים, אך אם נחזור לתחילת המאמר, נזכיר כי קיים אצל בעלי אתרי וורדפרס רבים החשש של תאימות גירסאות וורדפרס לאחור. בנקודה זו יש לציין כי באופן מפורש, עורך גוטנברג לא נועד להחליף לחלוטין את העורך הישן (הנוכחי) של וורדפרס. כל התכנים הפועלים באתרי וורדפרס נוכחיים ימשיכו לפעול באופן תקין, כאשר גוטנברג ישתלב בהדרגה לעיצובים ופונקציונליות חדשים. לשם הבהרה: קודים מקוצרים ימשיכו לפעול באותו אופן, הודעות למשתמש תמשכנה להיות מוצגות באותו אופן ולמעשה, כל הפונקציונליות של גוטנברג תכיל גם את הפונקציונליות הקיימת של העורך הישן.

גוטנברג מרגש עבור קהילת וורדפרס בזכות האחידות, האבטחה וחוויית המשתמש הטובה ביותר שהוא מביא אל וורדפרס. בהתחשב בעובדה כי יהיו שינויי קוד רבים, מומלץ לבעלי אתר וורדפרס להעתיק את האתר לסביבה זמנית, להוריד את תוסף גוטנברג ולבדוק את הנראות ותפעול האתר בסביבה הזמנית לפני הטמעת העורך באתר המבצעי.