תבנית (Pattern) של וורדפרס הינה אוסף של בלוקים המסודרים יחדיו לכדי הרכב מחושב, מכוון ודעתני עבור עמוד פוסט. לאחר הכנסתם לדף, המחבר יכול לערוך ולהתאים אישית את הבלוקים לצרכיו. תבניות מאפשרות הוספת פריסות ועיצובים מורכבים לכל אתר וורדפרס בלי צורך להתחיל מאפס בכל פעם. תבניות יכולות גם להדגיש ולחשוף תכונות ושילובים של בלוקים שאולי לא מספיק ברורים או אינטואיטיביים.

חלפה פחות משנה מאז הושקה ספריית התבניות (Patterns) של וורדפרס וכבר יצא לאויר העולם מחולל התבניות! כעת ניתן לבנות, לערוך ולשלוח את תבניות הבלוקים ל- Pattern Directory. ההגשות פתוחות לכולם עם חשבון משתמש ב- WordPress.org. ספריית תבניות וורדפרס כוללת תבניות אטרקטיביות ושימושיות שנוצרו על ידי מעצבים שיכולים להפוך את חווית בניית אתר וורדפרס ללא פחות ממדהימה. תבניות יכולות להוות חיסכון משמעותי בזמן ולאפשר חופש גדול יותר בבניית אתר וורדפרס. באמצעות התבניות אפשר ליצור או לשכפל פריסות מורכבות בקליקים בודדים והשימוש בהן הוא פשוט כמו העתקה והדבקה. כפי שהשם מרמז, מחולל התבניות, ה- Patern Creator מאפשר לכל אחד, ממעצבים ועד יוצרי תוכן, ליצור תבניות מותאמות אישית: אוסף של בלוקים מסודרים בכל דרך, לכל מטרה. כמו רוב הדברים בוורדפרס, אלו זמינים לשימוש ציבורי לאחר הגשתם לספריית תבניות וורדפרס.

מפתחי וורדפרס יוכלו להשתמש בתבניות שהוגשו ל- WordPress.org ללא עלות. כדי לשלוח תבנית, על המפתח להיות בעל זכויות יוצרים או זכות חוקית אחרת לכל דבר שהוא שולח. וורדפרס ידידותית למשפחה! תבניות הכוללות כל דבר בלתי חוקי, חסר יושר או פוגעני – יוסרו. ספריית תבניות הבלוקים מנוהלת על ידי מתנדבים ו-וורדפרס שומרים לעצמם את הזכות לדחות או להסיר הגשות מכל סיבה. יש להגיש תבניות באנגלית, כל תבנית שתוגש בשפות אחרות תידחה. תבניות תתורגמנה דרך translate.wordpress.org. יש להשתמש בשם תיאורי עבור התבנית: שמות כמו "Test" או "My Pattern" יידחו.

תבניות טובות משלבות מספר בלוקים יחדיו כדי ליצור פריסות מעניינות או שימושיות שבדרך כלל יהיה מסובך ליצור מאפס. תבנית טובה מדגישה את היכולות של הבלוקים הכלולים בה ומספקת נקודת התחלה מושלמת להתאמה אישית של התוכן. לתבנית טובה יש מטרה מוגדרת היטב. תנית טובה שומרת על מינימום של טקסט "לורום איפסום". סביר להניח שתבניות המכילות בלוק בודד לא תהיינה שימושיות. תבניות פשטניות מדי מדי כמו פסקה אחת עם צבעים, אינן חוסכות זמן ואינן מציגות מטרה ברורה. תבנית לא צריכה להיות עמוד שלם או פוסט בבלוג.