על פי מדגמים שנערכו בעולם על ידי WordPress.org עולה כי נכון להיום, כשליש מאתרי וורדפרס בעולם פועלים על חשבונות אחסון אתרים המריצים גירסת PHP 5.6. כתוצאה מכך, עלולים כ- 80% מאתרי וורדפרס לפעול החל מינואר 2019 על גירסת PHP שאינה נתמכת יותר – אינה מפותחת יותר ואינה מקבלת יותר עדכוני אבטחה. יש לציין כי בחודש דצמבר 2019 תהיה גירסת PHP 7.0 בחשבונות אחסון אתרים דרישת מינימום להתקנת וורדפרס. כמו כן, גירסת PHP 7.0 תגיע מהר מאד לתום תקופת החיים שלה ותוחלף בגירסאות PHP 7.1, 7.2. חברות אחסון אתרים יכולות לשדרג באופן גורף את חשבונות אחסון האתרים, אולם מצב זה עלול לגרום לאתרי וורדפרס שלא עברו התאמה לגירסת PHP 7.0 להפסיק לפעול באופן תקין ולמעשה אף לגרום לחבלה חמורה באתרי וורדפרס. לפיכך, מוטלת על בעלי אתרי וורדפרס הדרישה והאחריות להתאים את אתרי הוורדפרס שלהם לפעולה תחת גירסת PHP 7.0 ומעלה.

PHP היא אחת משפות התכנות לאינטרנט הפופולריות ביותר ולמעשה, לא רק מערכת ניהול התוכן וורדפרס מבוססת על PHP, אלא גם מערכות ניהול תוכן נוספות כגון ג'ומלה, מג'נטו ודרופל. שדרוג PHP בחשבונות אחסון אתרים צריך להיות פעולה קלה ופשוטה גם עבור מי שאינם מצויים בתחום אחסון אתרים בכלל או אחסון וורדפרס בפרט. בשלב זה – המלצה גורפת: עדכנו את בהקדם האפשרי את גירסת PHP של חשבון אחסון וורדפרס לגירסת PHP 7 ומעלה. במידת הצורך, מומלץ לפנות לחברת אחסון האתר לקבלת סיוע, אולם חברות אחסון אתרים כמו Jetla, אשר מספקות ללקוחותיהם חשבון אחסון cPanel, מאפשרות לבעלי חשבון אחסון האתר לבצע את פעולת השדרוג באופן עצמאי וכך ליהנות מיתרונות תפעול ואבטחה משופרים לאתר וורדפרס.

קיימים בעלי אתרי וורדפרס אשר אין זה בראש מעיינם לעדכן את גירסת ה- PHP של חבילת אחסון האתר, כל עוד אתר הוורדפרס שלהם פועל באופן תקין. גישה זו נובעת לרוב ממספר שיקולים: 1. השדרוג כרוך בעבודה ובהשקעה כספית – אכן, שדרוג גירסת PHP של חבילת אחסון וורדפרס מחייב תחילה עדכון תבנית העיצוב של אתר הוורדפרס וכן עדכון הפלאגינים הפועלים באתר על מנת שאלו יוכלו לפעול באופן תקין תחת PHP 7 ומעלה. 2. בתקופת השדרוג האתר עלול שלא לפעול – נכון במצב בו אתר וורדפרס עובר פיתוח לקראת מעבר ל- PHP 7.0 ומעלה שלא בסביבת פיתוח, אלא על גבי האתר החי – אתר Production. מומלץ מאד לעבוד על שדרוג תבנית העיצוב והפלאגינים בסביבת פיתוח תחת PHP 7 ורק לאחר ביצוע בדיקות מקיפות להעביר את האתר המותאם לסביבת Production.

על מנת לבצע בדיקה מקיפה ואיכותית לפני שדרוג גירסת PHP בשרת אחסון האתר, מומלץ להשתמש בפלאגין PHP Compatibility Checker אשר מציג לבעלי אתר וורדפרס דוח בעיות תאימות אותן יש לתקן לפני שדרוג PHP. הפלאגין גם מציע עדכונים לתבניות עיצוב ותוספים אשר אמורים לפעול באתר וורדפרס תחת PHP 7 ומעלה.

יתרונות שדרוג וורדפרס לעבודה תחת PHP 7 ומעלה:

שיפור ביצועים והקטנת זמן טעינת האתר: במידה ואתר וורדפרס פועל בגירסה ישנה יותר של PHP, עדכון לגרסת PHP העדכנית ביותר יציג שיפור ביצועים מיידי, יותר מאשר כל פעולות סביב אתר וורדפרס לשיפור ביצועים. כאשר PHP 7.0 שוחרר, הוא זכה לשבחים רבים בזכות שיפור ביצועים משמעותי. למעשה, PHP 7 ומעלה מאפשר לשרת אחסון האתר לבצע פי יותר בקשות מאשר שרת אחסון אתרים מבוסס PHP 5.6.

תמיכה ותאימות: תאימות גירסת PHP לעדכנית ביותר הינה סיבה נוספת הקשורה להמלצה לשדרוג גירסת PHP. כמו כל תוכנה, מפתחים יתמכו בגירסאות ישנות יותר למשך פרק זמן מסוים ולאחריו לא יהיה יותר פיתוח וגם לא תמיכה – בדיוק כמו שקורה עם מכשירי אייפון הישנים שאינם תואמים יותר למערכת ההפעלה העדכנית ולכן הם חסרי כל ערך. הדבר מסתכם בעלות כספית גבוה עבור תמיכה בגירסאות ישנות יותר של PHP כאשר לא בוצע עדכון לגירסה הנוכחית. מפתחי פלאגינים ותבניות עיצבו של וורדפרס לא ישקיעו זמן ומשאבים מיותרים לפיתוח עבור סביבת עבודה שאינה רלוונטית יותר.

אבטחה: סיבה בסיסית נוספת מדוע מומלץ מאד לשדרג את גירסת PHP של אחסון וורדפרס, הינה נושא האבטחה. הפעלת הגרסה האחרונה של PHP מבטיחה שאתר וורדפרס מוגן מפני פרצות אבטחה אשר זוהו בגירסאות ישנות יותר של PHP.