וורדפרס פועל על PHP. זוהי הליבה לכל מה שהפלטפורמה עושה, החל מהפונקציות הבסיסיות שלה וכלה בתוספות כמו ערכות עיצוב ופלאגינים. יש לציין כי מבין כל השפות בהן משתמשת פלטפורמת וורדפרס, PHP היא ללא ספק החשובה ביותר. כתוצאה מכך, עדכונים גדולים של PHP הם ללא ספק עניין מהותי המשפיע על האצת האתר ועד הוספת מאפיינים ופונקציות חדשות למפתחי וורדפרס. גם עבור מי שאינם מפתחי וורדפרס מומלץ מאד שיהיה מושג כללי אודות ההשפעה על אתרי וורדפרס וממה להיזהר כאשר הגיע הזמן לשדרג את גרסת ה- PHP בשרת אחסון וורדפרס. במאמר זה נדון במספר תכונות חדשות של PHP 8, מדוע צריך לשדרג בהקדם האפשרי וכן, כיצד לעשות זאת לאחר שתהיה תמיכה רשמית בגירסה.

השפעת PHP גירסה 8 על וורדפרס

כל עדכון PHP כולל רשימה של תכונות חדשות. לא כולן רלוונטיות למשתמשי וורדפרס בסיסיים וחלקן אפילו מהוות נישה עבור רוב מפתחי וורדפרס. אולם היבטים כמו מהירות טעינה מוגברת, שינויים העלולים לפגוע בקוד קיים ותוספות קטנות יחסית אחרות, עדיין יכולים להשפיע על זרימת העבודה של פיתוח והפעלת האתר. PHP כמנוע מישתנה ללא הרף, כאשר תכונות חדשות מתווספות או מישתנות במטרה לייעל את הקוד ולהקל על העבודה איתו. יוצרי ערכות עיצוב ופלאגינים, כמו גם מפתחי אתרים ירצו כמובן להתעדכן במתרחש, כאשר בדרך זו, לא ייתפסו בלתי מוכנים. כל גרסה חדשה מביאה בעיקר שינויים חיוביים, אך לפעמים השינויים הללו עלולים לגרום לבעיות בקוד הקיים. מאפיינים מיושנים וקוד שאינו תואם לאחור עלולים בסופו של דבר לשבור את אתר וורדפרס ולגרום לחלקים ממנו להפסיק לתפקד.

גם מי שלא נגע בחייו בפיסת קוד PHP מותאם אישית, כאשר וורדפרס מוסיפה תמיכה בגרסת ה- PHP הבאה, עומדים בעלי אתרי וורדפרס בפני הבחירה: לשדרג או לא? התשובה היא כמעט תמיד כן, אבל מומלץ לא לדלג על התכונות העיקריות ולוודא שאין שם שום דבר שיכול לגרום לבעיות בתפעול או בנראות האתר.

PHP 8 אינו העדכון הגדול ביותר עד כה ויש לציין כי עדכון קטן יותר הוא גם ברכה, מכיוון שמשמעותו שיש פחות סיכונים לשינויים אשר עלולים לגרום לבעיות בקוד וורדפרס הנוכחי. PHP 8.0 יוצא ב- 26 בנובמבר 2020 ולכן אנו ממליצים לעקוב ולהתכונן לתמיכה בוורדפרס תוך הקפדה על בדיקת כל השינויים אשר יכולים להשפיע על קוד האתר.

כפי הנראה, התוספת הגדולה והמרגשת ביותר של PHP 8 היא מהדר ה- JIT – Just In Time. שפת PHP פועלת בזמן אמת, במקום לעבור קומפילציה (הידור) ולפעול בזמן פקודה. JIT מביא קוד מורכב ל- PHP, ואיתו ביצועים טובים יותר – במצבים מסוימים. אלו העובדים עם אפליקציות אינטרנט כמו רוב מפתחי PHP, יש לציין כי JIT לא יהיה לעזר רב. אולם כאשר מדובר במשימות מסוימות כמו עיבוד תלת מימד, ניתוח נתונים, בינה מלאכותית ותהליכים ארוכי טווח אחרים, JIT מהווה הבדל עצום. אמנם לא מדובר ביישומים הנפוצים ביותר של PHP, אך במצב זה מנוע PHP הופך גמיש הרבה יותר, כאשר JIT תפתח את האופקים של PHP ותביא מפתחים חדשים המעוניינים לנסות דברים בסביבת עבודה חדשה. PHP 8 תומך בתכונות – Attributes, או בחלקים קטנים של מטא נתונים אותם ניתן להוסיף לחלקים בקוד: פונקציות, מחלקות, פרמטרים וכדומה. זה אומר שכבר לא צריך להשתמש ב- docblocks כדרך לעקיפת הבעיה! (הפיתרון של docblock הוא פונקציונלי, אבל תמיד היה קצת מגושם) זהו שינוי קטן, אבל כזה אשר מקל על החיים. ניתן להוסיף מספר תכונות לכל פיסת קוד, לייבא אותן עם הצהרות שימוש ולהוסיף גם פרמטרים לתכונות. הוספת תכונה לקוד מתבצעת עם שני סימנים פחות ושניים גדולים יותר: <<Attribute>>. דבר אחד שיש לציין הוא שתכונות אינן תואמות לאחור ויגרמו לשגיאות אם יועברו לגרסאות ישנות יותר של PHP. התאמה לביטוי – Match Expression: אם הצהרות החלפה (switch statements) הן גרסה חזקה יותר של הצהרות if, ביטוי ההתאמה החדש משתפר עוד יותר. זה קצר יותר, מחמיר (כך שהוא תופס באגים טוב יותר), משלב תנאים ולא דורש הצהרת הפסקה. במובנים רבים, זה פשוט יותר טוב.

ניתן לקבל רשימה ארוכה ומפורטת של כל השינויים, התוספות והעדכונים של PHP 8, אולם יש לזכור כי חשוב לעדכן את גרסת ה- PHP בשרת אחסון האתר. ידוע כי חלק משמעותי ממשתמשי וורדפרס עדיין מריץ PHP 5.6, שזו בעיה עצומה וגם משתמשי PHP 7.4 חייבים להיות מוכנים לעדכן ל- PHP 8 כאשר הוא יוצא. הפעלת גרסאות ישנות של PHP מהווה לא רק סיכון אבטחה. בגרסאות מיושנות קיימים פגמי אבטחה שהאקרים יכולים לנצל. הדרך היחידה לתקן את החורים האלה היא לעדכן את PHP בכל עת. כמו כן, מהירות טעינה היא סיבה נוספת לשדרוג. עם כל עדכון PHP מגיעים פונקציות מותאמות ומהירויות מהירות יותר. ההבדל הגדול ביותר הינו בין גירסאות PHP 5.6 ו- 7.4, אך בהחלט אפשר לראות עליית מהירות נוספת ב- PHP 8. סיבה נוספת לעדכון הינה תאימות. PHP מיושן יכול בקלות לגרום לבעיות, לשבירת האתר לתקלות אחרות. כמו כן, קיימים תוספים או ערכות עיצוב הדורשים גרסה עדכנית של PHP על מנת לתפקד. PHP 8 עדיין לא שוחרר רשמית ויש להמתין שוורדפרס תתמוך בגרסה החדשה. בעלי אתר וורדפרס הפועלים על גרסה ישנה יותר של PHP, כגון PHP 5.6, חייבים לשקול לבצע את השדרוג כעת. ישנם שינויים מהותיים רבים ב- PHP 7.x ויהיה קל יותר לתקן אותם כעת מאשר לבצע קפיצה גדולה עוד יותר היישר ל- PHP 8.

שדרוג גירסת PHP היא בדרך כלל די פשוטה. כל מה שצריך זה להיכנס ל- cPanel, או לכל לוח מחוונים של מנהל האחסון, למצוא את מנהל גרסאות ה- PHP ולסמן את הגרסה האחרונה. יתכן שיש צורך לבדוק עם ספק האחסון כדי לוודא שהוא תומך בעדכון ה- PHP החדש ביותר.