צלמים נתקלים לא אחת בקושי להשיג לקוחות חדשים ולנהל נכון את הלקוחות הקיימים, בעיקר בתקופות "יובש" כשלא מקבלים מספיק הזמנות עבודה או שאחרים מנסים להשתמש בתמונות שלהם ללא רשות. יצירת אתר וורדפרס לעבודות הצילום עשויה להיות דרך טובה להציג את היכולות ולמכור את שירותי הצילום. בזכות וורדפרס, אין חשש לבנות אתר ולתחזק אותו מכיוון שוורדפרס הופך את תהליך עיצוב האתר, בנייתו ותחזוקתו – לדבר קל. עם זאת, עם אלפי תוספים זמינים לאתרי צילום, זה יכול להיות מבלבל לבחור את אלו המתאימות ביותר. נבחן להלן את התוספים הטובים ביותר עבור אתרי צילום של וורדפרס.

פלאגינים לגלריית תמונות

אמנם ספריית המדיה של וורדפרס היא ללא ספק שימושית, אך היא אינה באמת הבחירה האידיאלית עבור בעל אתר – צלם, המבקש להדגיש את העבודה שלו במהירות ובקלות. בעזרת תוסף גלריית תמונות ניתן ליצור גלריות ואלבומים, לארגן את התמונות, לתייג אותן ועוד. לרוב הפלאגינים של וורדפרס לגלריית תמונות קיים בונה גלריה של "גרור ושחרר" אשר מציג את התמונות בפורמט מובנה וידידותי למשתמש. פלאגין Envira Gallery plugin למשל מציג ממשק משתמש קל לניווט, אפשרות לייבא תמונות ישירות מאינסטגרם או Dropbox, מגיע עם תבניות גלריה מעוצבות מראש, רספונסיבי ובנוי להציג גלריות תמונות שנראות נהדר בכל המכשירים, כולל תכונות התומכות ב- SEO כמו קישור עמוק ועימוד וכמו כן, כולל המון תוספות כמו כמו למשל עבור WooCommerce (לצורך מכירת תמונות או הדפסים) הורדות תמונות (כדי לאפשר למשתמשים להוריד את התמונות בקלות), סימון מים, הגנת סיסמא ועוד. בהקשר זה יש לציין פלאגינים נוספים לגלריות תמונות של וורדפרס: FooGallery, PhotoGallery by 10Web, NextGEN Gallery, Modula.

חשוב להבין כי קיים הבדל בין גלריית תמונות לבין סליידר תמונות (ידני או אוטומטי). יש להתייחס לסליידר תמונות כתוסף העלול להאט את מהירות הטעינה של האתר ולכן מומלץ לבחון את הסליידרים הקיימים בקפידה.

פלאגינים של אופטימיזציה לתמונות

צלם אשר מציג את עבודותיו באתר וורדפרס חייב להתמקד באיכות הצילומים ולהציג אותם ברזולוציה הגבוהה ביותר. למרבה הצער, תנאי זה נוטה לגרום למשקל כבד של קבצי התמונות ובעקבות כך לטעינה איטית של התמונות, בייחוד כאשר מוצגות תמונות רבות בעמוד אחד. לכן, חשוב מאוד לתת לגולשים באתר את מה שהם מחפשים ובזמן הקצר ביותר. הצעד הראשון יהיה לבצע אופטימיזציה לתמונות תוך שמירה על איכותן, על מנת לשמו על ביצועים מהירים של האתר. הדבר כמובן משפיע לטובה על ה- SEO של האתר וחוסך שטח אחסון בשרת. בין התוספים הפופולריים ביותר לאופטימיזציה של תמונות ניתן לציין את: Imagify, EWWW.io ו- WP Smush. כמו כן, Imagify הוא התוסף לאופטימיזציה של תמונות שפותח על ידי WP Media, אותה חברה שמאחורי WP Rocket. מכיוון שהוא נוצר מתוך קלות שימוש ויעילות בחשבון, הוא נחשב אפקטיבי מאד עבור צלמים. Imagify מאפשר: אופטימיזציה לתמונות חדשות המוצגות בגלריה, הפעלת האופטימיזציה בשרתי Imagify כך שאין עומס תעבורה נוסף על שרת אחסון האתר, חיבורים מוצפנים המבטיחים שהתמונות מאובטחות.

יש לציין בהקשר זה את פלאגין Yoast אשר נועד ל- SEO של אתרי וורדפרס ועשוי להיות לעזר רב גם עבור אתרי צלמים: מיטוב נרחב למילות מפתח עבור כל צורות המילים, ניתוח מובנה של תוכן, תמיד מעודכן בהתאם לאלגוריתם של גוגל, נותן הצעות קישור פנימיות שיכולות לעזור בדירוג האתר וכן, מייעל את התצורה הטכנית של האתר.

פלאגינים לשיפור ביצועים וניהול מטמון

משתמש אינטרנט טיפוסי מצפה כי אתר אינטרנט יטען תוך 2-3 שניות וכל המתנה מעל זמן קצר זה עלולה לגרום למשתמש לעזוב את האתר ולמצוא חלופות. כניסות מרובות לאתר ויציאה מהדף הראשי שלו עלולות לפגוע בדירוג באתר. לעומת זאת, שיפור זמן הטעינה של האתר מגדיל את התנועה האורגנית וכך את מספר המשתמשים הנוחתים בדפי האתר. אחת הדרכים הטובות ביותר לייעל את אתר וורדפרס היא להשתמש בתוסף מטמון. כאשר משתמשים מבקרים באתר בפעם הראשונה, הם מגישים בקשה לשרת אחסון האתר. וורדפרס שולפת את כל התוכן המופיע בדף מהקבצים והמאגר. לאחר מכן השרת מייצר נתונים אלו בפורמט HTML עבור המבקר. בכל פעם שמתקבלת בקשה לדף באתר, וורדפרס צריך לזהות ולהיזכר בתוכן העמוד ממסד הנתונים וקבצי וורדפרס והדבר מגדיל את זמן הטעינה ואת העומס על השרת, בעיקר במקרה של אתר גדול או כבד. תוסף מטמון מצמצם את הנתונים המועברים בין האתר שלך לדפדפן המשתמש. תוסף מטמון מאחסן ואז טוען גרסת מטמון של הדף כאשר המשתמש מבקר מחדש. הוא בנוי גם כדי לזהות כל שינוי חדש שנעשה בעמוד ולהעמיס את הדף בהתאם. פלאגין WP Rocket מתאים מאד בהקשר זה לאתרי צלמים ומאפשר: מטמון דפים אוטומטי, שיפור SEO ואינדוקס במנועי חיפוש, יישום "טעינה עצלנית" לתמונות ושיפור זמן טעינת דפים, מסחר אלקטרוני ידידותי יותר, תהליך הגדרה פשוט ותמיכה טכנית טובה של יצרני הפלאגין.

פלאגינים לגיבוי

כל בעל אתר ולצורך העניין בעלי אתר וורדפרס של צלמים, עלולים לעמוד בפני מצב בו האתר קורס עקב טעות אנוש או פריצה לאתר. כל הצילומים באתר אינם נגישים ללקוחות פוטנציאלים ומצב זה עלול להביא לא רק לנזק תדמיתי אלא גם לנזק כלכלי.תוספי גיבוי של וורדפרס שומרים עותקים מרובים של נתוני האתר וגם מספקים אפשות של שחזור קל, כך שבמקרה של קריסת האתר ניתן להעלות אותו חזרה במהירות. פלאגינים כמו BlogVault, BackupBuddy ו- UpdraftPlus מספקים אפשרויות גיבוי, שחזור ואבטחה. הבמה משמשת בעיקר כמגן חזק נגד השבתה כשאתה בודק שינויים או מעביר. פלאגין BlogVault מאפשר למשתמשיו לבצע גיבויים אוטומטיים בשרתים ייעודיים של BlogVault, שחזור אוטומטי בקליק, לוח מחוונים ידידותי למשתמש, גיבויים מותאמים אישית עבור WooCommerce.

פלאגינים ליצירת קשר

על מנת שהמבקרים יוכלו להשתמש בשירותי הצילום המוצגים באתר יש לתת בידיהם דרך קלה ליצור קשר עם בעל האתר או עם צוות הצילום ותוך כדי כך, לספק לצלם דרך ליצור איתם קשר חזרה. טופס יצירת קשר עושה בדיוק את זה על ידי איסוף מידע על מבקרים ונותן להם במה להשאיר הודעה, שאלה או משוב. פלאגין WPForms למשל, עושה זאת ועוד: יצירת טופס בצורה קלה ואינטואיטיבית על ידי "גרור ושחרר", מספר תבניות מוכנות לשימוש, שליחת התראות מיידיות לבעל האתר כדי להבטיח תגובות מהירות יותר שלו, אפשרות להרשמות, הזמנות ותשלומים מאובטחים באמצעות הטופס, הגנה מובנית מפני דואר זבל, ממשק ידידותי לניידים, תמיכה מלאה בתרגום ולוקליזציה.