קודי קיצור של וורדפרס – Shortcodes יעילים במיוחד להתאמה אישית של אתר וורדפרס. לפני עורך הבלוקים נהגו מפתחי וורדפרס נהגו לכלול אלמנטים מורכבים של פריסה באמצעות קודי קיצור של פריסה מורכבים. עם זאת, גם בעידן הנוכחי של עורך גוטנברג, עדיין יש מקום לשימוש בקודי קיצור כאשר לדוגמה מפתח וורדפרס מתחיל יתקשה לעבוד עם עורך הבלוקים ויעדיף קודי קיצור כחלופה.

הרעיון של קודי קיצור באתרי וורדפרס אינו חדש. הם קיימים זמן רב ומאפשרים למשתמשי וורדפרס ומפתחים לעצב דפים ללא כתיבת סקריפטים שעלולים לשבש את נראות הדף או להתנגש עם סקריפטים אחרים. וורדפרס הציגה קודי קיצור בגירסה 2.5 והם הפכו במהרה לאבן הפינה של ערכות עיצוב ופלאגינים רבים. אז, קודי קיצור בוורדפרס – במה מדובר? כפי שהשם מרמז, הם מהווים קיצור דרך לקוד הזנת תוכן בדף. לדוגמה, ניתן להוסיף את קוד הקיצור הבא לעורך וורדפרס:

[ gallery ids = "316,315,372" ]

קוד קיצור זה יוסיף לדף שלוש תמונות (בהתאם למספר המזהה שלהן). כלומר, זוהי הוראה להוספת חלק פונקציונלי בדף וורדפרס אשר נקרא לפעולה כאשר הדף מוצג בדפדפן. את קוד הקיצור הזה ניתן לשכלל על ידי הוספת הגדרות:

[ gallery ids="316,315,372" columns="2" size="medium" ]

קיימים גם קודי קיצור אשר דורשים ציון התחלה וציון סיום:

[someshortcode]…[/someshortcode]

באמצעות קודי קיצור ניתן להוסיף לדף: קטעי שמע, וידאו, הטמעת קוד, גלריית תמונות, פלייליסט ועוד. ניתן להשתמש בקודי קיצור במקומות שונים באתר וורדפרס בהתאם למקום בו רוצים למקם אותם. ניתן להוסיף אותם גם לתוך קידוד PHP ואף ליצור קודי קיצור באופן עצמאי.

מדוע להשתמש בקודי קיצור? ובכן, הם מציעים יתרונות רבים: גמישות – קודי קיצור יכולים להכיל כמעט כל דבר ומאפשרים הוספה של כל מיני אלמנטים לדפי האתר, ידידותיות למשתמש – קל יותר לכלול אותם בדף מאשר בקטעי קוד, שימוש חוזר – ניתן להגדיר אותם כתוספים ולהשתמש מחדש בקיצורי הקוד באתרי וורדפרס מרובים, אפשרות לשינוי – כפי ניתן ליצור קודי קיצור כך שלמשתמשים תהיה שליטה ויכולים לשנות בהם תכונות ותוכן. אך כמובן שיש גם חסרונות לשימוש בקודי קיצור, הבולטים ביותר: הפונקציונליות לא ברורה – אי אפשר לדעת מה עושה קוד הקיצור רק להסתכל עליו, לא מאוד אינטואיטיבי – ריבוי קודי קיצור בדף עלולים ליצור חוסר סדר וכן, לעיתים יש להזין אותם ידנית ואי אפשר לבחור אותם ממשק המשתמש כמו רכיבים אחרים. לבסוף –  קודי קיצור עלולים להאט את אתר הוורדפרס – כל קוד קיצור יוצר בקשות לשרת אחסון האתר ואם כוללים יותר מדי קודי קיצור, הם עלולים להעלות את זמן הטעינה של הדף.