הפעלת דחיסת טקסט בוורדפרס היא אחת מטכניקות הביצועים הטובות ביותר כדי לשמור על טעינה מהירה של אתר וורדפרס. כאשר מפעילים בדיקת מהירות ב- Google PageSpeed Insights עשויים לראות שאחת ההמלצות הינה "הפעל דחיסת טקסט". דחיסת טקסט היא תהליך של הפחתת גדלי קבצים לפני שליחתם לדפדפנים באמצעות אלגוריתמי קידוד.

ישנן מספר שיטות דחיסה כגון GZIP או Brotli הממלאות תפקיד מפתח בהצגת מיליארדי דפי אינטרנט מדי יום. GZIP הוא אלגוריתם דחיסה בקוד פתוח המאתר ומסיר את התווים הכפולים בקבצי הטקסט של דף האינטרנט. מטרתו היא לדחוס דפי אינטרנט בצד השרת ולבטל את הדחיסה שלהם בדפדפן על מנתלהקטין את גודל הקובץ של האתר (HTML, JS ו-CSS) כדי לזכות בטעינה מהירה יותר. בדומה ל-GZIP, אלגוריתם Brotli הינו אלגוריתם דחיסה שפותח על ידי גוגל המאפשר דחיסת טקסט של דף אינטרנט ותוכנן מלכתחילה לדחוס זרמי טקסט תוך כדי טעינה.

דחיסת נתונים משפיעה מאד על הביצועים של אתר וורדפרס. הפעלת דחיסת טקסט מאפשרת להגיש למשתמשים משאבים מבוססי טקסט קטנים יותר. קבצים קטנים יותר פירושם קבצים מהירים יותר להורדה. כתוצאה מכך, משתמשי האתר נהנים מכך שהם לא צריכים לחכות כדי לצפות בתוכן הדף. יש לציין כי אלגוריתם הדחיסה של GZIP יכול להפחית את גודל המשאבים עד 90% וכתוצאה מכך מקוצרים זמני טעינת בפי האתר בכ- 50%, כך שדחיסת טקסט זו מסייעת מאד לעבור את הביקורת של PageSpeed Insights לזמן הטעינה.

הפעלת דחיסת טקסט באתר וורדפרס פירושה הפעלת אלגוריתם GZIP או Brotli עבור נתונים מבוססי טקסט כדי ליצור קבצים קטנים יותר ולהעלות את הביצועים. עבור מי שעדיין לא הפעילו דחיסת GZIP ישנן מספר שיטות, כאשר המומלצת היא לשאות את ספק אחסון האתר. ניתן גם להגדיר CDN או להפעיל דחיסת טקסט באופן ידני בשרת אחסון האתר: כדי לאפשר דחיסת GZIP בשרתי Apache למשל, יש להשתמש במודול "mod_filter" ו-"mod_deflate" ולהגדיר אותם. אפשרות נוספת עבור מי שאינם רוצים להתעסק עם התצורה של שרת אחסון האתר, היא להשתמש בתוסף וורדפרס כדי לאפשר דחיסת נתונים. רוב תוספי המטמון והביצועים של וורדפרס מגיעים עם תכונת הדחיסה של GZIP. הם מפעילים אותו אוטומטית או כוללים אפשרות ידנית בהגדרות המטמון. תוסף המטמון של WP Rocket לאתרי וורדפרס למשל: באחסון אתר וורדפרס בשרת Apache או Litespeed, פלאגין WP Rocket מאפשר להוסיף כללי דחיסה של GZIP באופן אוטומטי על ידי הוספת מודול mod_deflate לקובץ .htaccess מיד לאחר הפעלת הפלאגין. WP Rocket לא מיישם רק דחיסת GZIP אלא גם עוזר לשפר את ה- Core Web Vitals של האתר. הפלאגין מגיע עם תכונות עוצמתיות כמו טעינה עצלה, הסרת CSS שאינה בשימוש, צמצום CSS ו- JS, עיכוב ה- JS הלא קריטי ועוד.