פיתוח ערכות נושא – תבניות עיצוב וורדפרס מאפשרות למעשה לבנות, להציג ולהפעיל באתר וורדפרס כל דבר העולה על הדעת בחופש יצירתי ותפעולי מלא. יחד עם זאת, תחילת העבודה על תבנית עיצוב לאתר וורדפרס עשויה להיות עתירת זמן עקב ריבוי משימות. החדשות הטובות הן, כי וורדפרס מאפשרת שימוש ב- Frameworks או Starter Themes – ערכות בסיס אשר כוללות קוד בסיסי עליו אפשר לבצע התאמות אישיות, ליישם פונקציונליות ולהתחיל את העבודה על תבנית העיצוב לאתר בשיטת עבודה מומלצת להשגת מטרות האתר.

פריימוורק לאתר וורדפרס, הידוע גם כ"תבנית ריקה" – מספק שלד בסיסי שעליו ניתן להמשיך את פיתוח תבנית העיצוב. הפריימוורק לא נועד לשמש כתבנית עיצוב כשלעצמו, אלא כבסיס עיצוב ותפעולי לנושא אתר הוורדפרס, כאשר בסיס זה שימושי מאד למטרות פיתוח מכמה סיבות: מפתח אתר וורדפרס מקבל באמצעות הפריימוורק קוד יסוד חיוני לנושא האתר, הפריימוורק מספק תובנות ובסיס לגבי שיטות עבודה מומלצות שאחריהן ניתן לעקוב ליישם בכל אתר הוורדפרס וכן, הוא מאפשר גמישות רבה לפיתוח ערכת עיצוב מותאמת אישית – תמיד על בסיס איכותי.

כמובן, לא כל פריימוורק של וורדפרס הוא מושלם ויש מספר שיקולים אותם יש להפעיל לפני ההחלטה אם להשתמש בפריימוורק לאתר וורדפרס. למשל – השימוש בפריימוורק לאתר וורדפרס עדיין מהווה סביבת פיתוח על בסיס כללים של מפתח וורדפרס אחר אשר החליט איזו פונקציונליות באתר וורדפרס נחשבת יסודית או בסיסית. משמעות הדבר היא שהפריימוורק יכול להיות בנוי במקטעים אשר לא לגמרי יעזרו למפתח האתר ליצור את סוג ערכת העיצוב שהוא באמת צריך. כמו כן, ייתכן שבעל אתר וורדפרס העושה שימוש בפריימוורק יצטרך להשקיע זמן נוסף כדי ללמוד את הרצף הלוגי, הויזואלי והתפעולי של הפריימוורק – עוד לפני שהוא יוכל לגשת לביצוע התאמות אישיות ויצירת תבנית העיצוב הרצויה.

להלן מספר דוגמאות ל- Frameworks / Starter Themes עבור אתרי וורדפרס:

Underscores – זוהי ערכת בסיס אשר פותחה ומתוחזקת על ידי מפתחי וורדפרס והייתה במקור פיצול של ערכת הכלים Toolbox. פריימוורק זה של וורדפרס  מתגאה בכך שהוא מציע למשתמשיו יתרון של 1000 שעות בפיתוח ערכות עיצוב לאתרי וורדפרס. טיעון המכירה העיקרי של Underscores  הוא בכך שמפתחי אתר וורדפרס מקבלים את שיטות העבודה המומלצות של וורדפרס בחבילה אחת.

FoundationPress – פריימוורק בקוד פתוח אשר עושה שימוש ב- SASS ו- Grunt. שוחרר לקהילת משתמשי וורדפרס בשנת 2013 ונכון להיום ממשיך לקבל עדכונים שוטפים על ידי קהילת מפתחי וורדפרס. לרוב, ניתן לראות שימוש בפריימוורק FoundationPress באתרי וורדפרס של עסקים וקבוצות.

Bones – פריימוורק חינמי לפיתוח אתרי וורדפרס בשילוב SASS בהתמקדות על מהירות אתר הוורדפרס. ערכת בסיס זו מגיעה עם לוח מחוונים הניתן להתאמה אישית וסוגי פוסטים שונים מהם ניתן לבחור לאחר בחינת אופן פעולתם כברירת מחדל באתר. קלות השימוש של Bones היא ללא ספק יתרון עבור מפתחי תבניות עיצבו וורדפרס, אולם יש לקחת בחשבון כי משתמשים דיווחו על הטרדה אשר בהסרת כל האלמנטים שהפריימוורק מציע ואין בהם צורך ויזואלי או תפעולי באתר הסופי.

Genesis Framework – פריימוורק בתשלום (נכון להיום תוכניות רכישה המתחילות ב- 60$) עבור אתרי וורדפרס אשר ביקורות מגדירות אותו כידידותי ביותר עבור מפתחי וורדפרס. פתרון זה דורש פיתוח באמצעות פיתוח ערכות עיצוב מישניות לפרימוורק ולא עריכה של הפרימוורק עצמו (כמובן, עובדה זו הינה יתרון עבור אחדים וחסרון עבור אחרים). כמו כן, עושה פתרון פיתוח ערכות עיצוב זה שימוש ב- Hooks של וורדפרס במטרה להקל על עבודת הפיתוח.

HTML5 Blank – פרימוורק לא פחות חזק מאשר מתחריו, גם כן קוד פתוח בדומה ל- Bones ו- FoundationPress, את גאוותו עומדת על מתן דרך פשוטה להמיר HTML רגיל ל- CSS בתוך וורדפרס. לא פחות חזקים מכמה מהאפשרויות האחרות. זה נושא קוד פתוח, בדומה עצמות FoundationPress, אבל זה מתגאה על מתן דרך פשוטה להמיר HTML רגיל ו- CSS לשם בניית תבנית עיצוב וורדפרס. אחת הבעיות כאן, היא שלא ניתן למצוא בקלות דוגמאות לפיתוח סופי ותיעוד (דוקומנטציה), אולם יש לציין כי HTML5 Blank פועל על פי תקני קידוד וורדפרס וניתן למצוא בו אלמנטים רבים ומגוונים בהם ניתן להשתמש לפיתוח ערכת עיצוב לאתר וורדפרס.