העיסוק של בוני אתרים עם וורדפרס מעורב פעמים רבות בהיכרות עם קהילת קוד פתוח תוססת, שאחד הדברים הטובים בה הוא האפשרות להשיג גישה למאות משאבים מעולים להתאמה אישית של אתרי וורדפרס. אתר ערכות העיצוב הרשמי של וורדפרס כולל מעל 4000 ערכות עיצוב מרהיבות למגוון גדול של אתרי וורדפרס ברישיון GPL. יחד עם זאת, קיימות כ- 200 חברות אשר מספקות ערכות עיצוב חינמיות וערכות עיצוב בתשלום לאתרי וורדפרס. מכאן עולה השאלה: אם ניתן למצוא כל כך הרבה ערכות עיצוב חינמיות לאתרי וורדפרס, מדוע כלל לפנות לערכות וורדפרס בתשלום?

ערכות עיצוב חינמיות לאתרי וורדפרס מתאימות בעיקר למתחילים בתחום בניית אתרי וורדפרס ולאלו שאינם מחזיקים בתקציב המאפשר עיצוב ייחודי של האתר או קניית עיצוב מורכב יותר מהעיצובים החינמיים. ערכות עיצוב חינמיות יכולות להתאים לאתרי וורדפרס המשמשים כבלוג, תיק עבודות ואף מסחר אלקטרוני. במצב בו ערכת עיצוב לאתר וורדפרס אינה גוררת אחריה עלות, ניתן להחליף את הערכה גם לאחר שהותקנה ולהמשיך להחליף ערכות עיצוב חינמיות עד לזו שתתאים לבעל האתר. כל ערכות העיצוב החינמיות של וורדפרס באתר הרשמי עברו תהליכי בקרה איכות ואבטחה והן עומדות בדרישות האיכות הבלתי מתפשרות של וורדפרס. ערכות העיצוב החינמיות של וורדפרס מעוצבות לרוב בסגנון מינימליסטי למדי ואינן בנויות על בסיס חבילה של "הכל כלול". במצב זה, ערכת העיצוב קלה יותר ומאפשרת טעינה מהירה יותר של האתר ותכניו.

כאשר נדרש עבור אתר וורדפרס עיצוב מורכב, זהו השלב בו כדאי לשקול רכישת ערכת עיצוב בתשלום – ערכת עיצוב פרמיום. אתר וורדפרס אשר אינו יכול להסתמך על עיצוב מינימליסטי ודורש התאמה אישית ברמה גבוהה יותר, אינו יכול להסתפק בערכת עיצוב חינמית. ערכות עיצוב פרמיום עשויות לתת בידי מפתח האתר אפשרויות רבות יותר להתאמה אישית וכן אפשרויות נוספות למראה ופונקציונליות מורכבים. בניגוד לתמיכה המסופקת דרך פורום מתנדבים למשתמשי ערכות עיצוב חינמיות, התמיכה ברוכשי תבניות עיצוב פרמיום הינה אישית, דרך מערכת קריאות שירות, דוא"ל וצ'ט. ערכת עיצוב פרמיום נותנת בידי בעלי האתר אפשרות להתבלט על פני אתרים אחרים, אפשרות להיות ייחודי ולא אחד ממליון משתמשי הערכות החינמיות. ערכות עיצוב ייחודיות מעלות את הסיכוי של אתר וורדפרס להשיג תעבורה גבוהה יותר, כניסות רבות יותר, שהייה ארוכה יותר בדפי האתר וכך – להעלות את סיכויי ההמרה של האתר. התאמה אישית של מראה האתר היא רק הצעד הראשון. בעזרת ערכות עיצוב פרימיום ניתן ליצור פריסות ייחודיות חדשות, להוסיף אנימציה, סליידרים או ווידג’טים ספציפיים מאוד. ברוב הפעמים, ערכות עיצוב פרימיום מגיעות גם עם סט של תוספי פרימיום המותקנים מראש, כך שתוך קליקים ספורים ניתן למשל להפעיל אתר מסחר אלקטרוני ולמכור מוצרים ושירותים, או להפעיל אתר וורדפרס מרובה שפות.

לסיכום, על מנת להחליט אם לבחור בערכת עיצוב חינמית או ערכת עיצוב פרמיום בתשלום עבור אתר וורדפרס, מומלץ תחילה לבדוק מהם הצרכים של האתר? האם ניתן להסתפק בפונקציות מינימליות או שיש צורך בהתאמה אישית מורכבת? האם קיים תקציב מוגבל לפיתוח האתר או שהתקציב מאפשר השקעה כספית בנוכחות המקוונת של בעלי האתר? עד כמה חשובה האסתטיות של האתר? האם מפתח האתר הינו בעל ידע טכני ומוכן לטפל בעצמו בנושאים טכניים? לאחר מענה על שאלות אלו, ייתכן שיהיה קל יותר לבחור בין ערכת עיצוב חינמית לערכת עיצוב פרמיום. יחד עם זאת, יש לזכור כי לא כל ערכות הנושא מקודדות באופן זהה ולכן חשוב מאד לבחור ספק ערכות העיצוב בעל מוניטין טוב וביקורות חיוביות. מעבר לכך, תמיד ניתן לשדג אתר וורדפרס בעל ערכת עיצוב חינמית לערכת עיצוב פרמיום.