וורדפרס יוצאים בהודעה אודות הצגת חוויית המשתמש המעודנת ביותר עם עורך הבלוקים המשופר בגירסת וורדפרס 5.3. עורך הטקסט המשופר נקרא "קירק" לכבוד נגן הג'אז רסאן רולנד קירק. גירסת וורדפרס 5.3 מרחיבה ומעדנת את עורך הבלוקים באמצעות אינטראקציות אינטואיטיביות יותר ונגישות משופרת. תכונות חדשות בעורך הטקסט מגדילות את חופש העיצוב, מספקות אפשרויות פריסה נוספות וכן וריאציות סגנון – המאפשרים למעצבי וורדפרס שליטה רבה יותר בנראות האתר.

עדכון ממוקד שיפור זה של וורדפרס מציג למעלה מ- 150 תכונות חדשות ושיפורי פונקציונליות, כולל תמיכה משופרת בהעלאת תמונות שאינן ברזולוציה גבוהה (תמונות שצולמו למשל בטלפון החכם) או ממצלמות באיכות שונה. בשילוב עם גדלי ברירת מחדל גדולים יותר, תמונות תיראנה בדפי אתר וורדפרס תמיד במיטבן.

שיפורי נגישות כוללים שילוב של סגנונות עורך הפותרים בעיות נגישות רבות: ניגודיות צבע בשדות טופס וכפתורי טופס, עקביות בין ממשקי עורך ומנהל, הודעות מערכת חדשות, סטנדרטיזציה לתכנית הצבעים של ברירת המחדל של וורדפרס וכן, שילוב תנועה במטרה לגרום לאינטראקציה עם הבלוקים להרגיש מהירה וטבעית. עבור אלו המשתמשים במקלדת כדי לנווט בלוח המחוונים, עורך הבלוקים כולל כעת מצב ניווט המאפשר לעבור מבלוק לבלוק מבלי לעבור על כל חלק מפקדי הבלוקים.

וורדפרס 5.3 מוסיף כלים חזקים ליצירת עיצובים מדהימים: בלוק הקבוצות החדש מאפשרת לחלק בקלות את הדף לקטעים צבעוניים, בלוק עמודות תומך כעת ברוחבים קבועים של עמודות, בלוקים של Header מאפשרים כעת שליטה בטקסט ובצבע רקע, בלוקים של כותרות מאפשרים כעת בקרת צבע טקסט וצבע רקע, אפשרויות סגנון נוספות מאפשרות למעצבי וורדפרס להגדיר את הסגנון המועדף עליהם לכל בלוק שתומך בתכונה זו.

במלאת שנה לעורך הבלוקים הראשון, ערכת העיצוב עשרים עשרים – Twenty Twenty, מגיעה עם עיצוב עשיר וגמיש המאפשר להציג שירותים או מוצרים בשילוב עמודות, קבוצות ובלוקים של מדיה וכן, אפשרויות לפריסות דינאמיות ומעניינות. כיאה לנושא שנקרא עשרים ועשרים, בהירות וקריאות הינם במוקד ערכת העיצוב: ערכת העיצוב כוללת את הגופן אינטר – Inter שעוצב על ידי רסמוס אנדרסון. גופן אינטר מגיע בגירסת גופן משתנה אשר מקפיד על זמני הטעינה קצרים בזכות הכלת כל המשקלים והסגנונות של אינטר בשני קבצי גופן בלבד.

בין החידושים והשיפורים בגירסת וורדפרס 5.3 יש לציין –

  • סיבוב תמונות אוטומטי: התמונות יסובבו כראוי עם העלאה בהתאם לנתוני הכיוון המוטבעים. תכונה זו הוצעה לראשונה לפני תשע שנים והתאפשרה באמצעות התמדה של תורמים מסורים רבים.
  • בדיקות בריאות משופרות לאתר: השיפורים שהוצגו בגירסת וורדפרס 5.3 מקלים על זיהוי בעיות. המלצות מורחבות מדגישות אזורים שעשויים להזדקק לפתרון באתר, ממסך בדיקת הבריאות.
  • אימות דוא"ל מנהל: מנהל האתר יתבקש מעת לעת לאשר שכתובת הדוא"ל שלו כמנהל מערכת מעודכנת, כאשר ייכנס לפאנל ניהול האתר כמנהל מערכת. הדבר מצמצם את הסיכוי של מנהל האתר להינעל מחוץ לאתר אם שינה את כתובת הדוא"ל שלו.
  • תיקוני רכיב תאריך / שעה: מפתחים יכולים כעת לעבוד עם תאריכים ואזורי זמן בצורה אמינה יותר. פונקציונליות תאריך ושעה קיבלה מספר פונקציות API חדשות, כמו גם תיקוני באגים רבים.
  • תאימות PHP 7.4: וורדפרס 5.3 שמה לה למטרה לתמוך באופן מלא ב- PHP 7.4. גירסה זו מכילה שינויים מרובים להסרת פונקציונליות מיותרת ולהבטיח תאימות.