וורדפרס מציגים את מהדורה 5.8 הנקראת Tatum – טאטום, על שמו של ארט טאטום – פסנתרן הג'אז האגדי: הטכניקה האדירה שלו והנכונות שלו לפרוץ גבולות עוררו השראה למוזיקאים ושינו מה שאנשים חשבו שאפשר לעשות. במאמר זה נציג את החידושים בגירסת 5.8 של וורדפרס.

ניהול ויג'טים (Widgets) עם בלוקים: בגירסת וורדפרס 5.8 ניתן להוסיף בלוקים הן באזורי הויג'טים ברחבי האתר והן עם תצוגה מקדימה חיה דרך ההתאמה האישית. פיתוח זה מציג אפשרויות חדשות ליצירת תוכן: החל ממיני פריסות ללא קוד לספרייה העצומה של בלוקי ליבה וצד שלישי.

הצגת פוסטים עם בלוקים ופטרנים (Patterns) חדשים: Query Loop Block מאפשר להציג פוסטים על סמך פרמטרים שהוגדרו כמו לולאת PHP ללא קוד. כעת ניתן להציג בקלות פוסטים מקטגוריה מסוימת כדי למשל ליצור תיק עבודות או דף מתכונים. בנוסף, הצעות לתבניות מקלות על יצירת רשימה של פוסטים עם העיצוב הרצוי. בלוק Query Loop מאפשר להציג רשימות דינמיות של פוסטים, עמודים או סוגי פוסטים מותאמים אישית ממקומות אחרים באתר והחשוב מכל, ניתן לעשות זאת ללא קידוד PHP מותאם אישית שהיה נדרש בעבר. מכיוון שהרשימות הן דינמיות, הן מתעדכנות אוטומטית כאשר מוסיפים, עורכים או מסירים תוכן מהאתר. יש לציין כי עם בגירסת וורדפרס 5.8, אפשרויות העיצוב של Query Loop ובלוקים דינמיים קשורים, מוגבלות לטיפוגרפיה בסיסית והתאמות אישיות של צבעים. אפשרויות מתקדמות יותר, כמו שינוי Margin או Padding, הוספת גבולות או צללים לתיבה והתאמת ריווח האותיות – עדיין לא אפשריים בגרסה הנוכחית. מסננים (פילטרים) מאפשרים להציג רק פריטי רשימה העומדים בקריטריונים מסוימים למשל, פוסטים שהם חלק מאותה קטגוריה או תג. בגירסת וורדפרס 5.8, ניתן לסנן רק לפי קטגוריה, תג, מילת מפתח או מחבר.

עריכת תבניות סביב פוסטים: בגריסת וורדפרס 5.8 ניתן להשתמש בעורך הבלוקים המוכר לעריכת תבניות המחזיקות את התוכן שלך – פשוט מפעילים ערכת בלוק או ערכת עיצוב שנבחרה עבור תכונה זו. ניתן לעבור מעריכת פוסטים לעריכת דפים שלך ובחזרה והכל תוך שימוש בעורך הבלוקים המוכר. קיימים יותר מ -20 בלוקים חדשים הזמינים בערכות העיצוב התואמות.

סקירה כללית של מבנה העמוד: לפעמים יש צורך בדף נחיתה פשוט, אבל לפעמים צריך משהו קצת יותר מורכב. ככל שיש יותר בלוקים ופטרנים, יש צורך בפתרונות חדשים כדי להקל על יצירת תוכן מורכב ועריכתו. תצוגת רשימה היא הדרך הטובה ביותר לקפוץ בין שכבות תוכן ובלוקים. מכיוון שתצוגת הרשימה נותנת סקירה של כל הבלוקים בתוכן, כעת אפשר לנווט במהירות לבלוק המדויק שזקוקים לו.

דפוסים מוצעים לבלוקים: החל במהדורה זו, הכלי Transformations Pattern יציע דפוסי בלוקים בהתבסס על הבלוק בו משתמשים. נכון לעכשיו, אפשר לנסות זאת בבלוק השאילתות ובבלוק האייקונים החברתיים. ככל שיתווספו דפוסים נוספים, ניתן יהיה לקבל השראה לאופן העיצוב של האתר מבלי לעזוב את העורך.

סגנון וצבע תמונות: גירסה 5.8 של וורדפרס מאפשרת לצבוע תמונה ולכסות בלוקים עם מסנני דואטון – Duotone אשר יכולים להוסיף צבע לעיצובים ולעצב את התמונות (או קטעי וידאו) כדי להשתלב טוב יותר עם ערכות העיצוב. ניתן לחשוב על אפקט הדואטון כעל פילטר שחור לבן, אך במקום שהצללים יהיו שחורים וההארות הן לבנות, אפשר לבחור צבעים באופן עצמאי עבור הצללים וההדגשות.

עבור מפתחי וורדפרס: Global Styles and Global Settings APIs – כלים להתאמה אישית באמצעות theme.json, הפסקת תמיכה ב- IE11, הוספת תמיכה בתמונות WebP, תמיכה נוספת בבלוקים.